Jak odpowiednio konserwować własną pralkę?

Pralka jest z pewnością jednym z najbardziej istotnych urządzeń w Twoim domu i musimy znać podstawowe zasady konserwacji, aby uniknąć przyszłych awarii. Biorąc je pod uwagę, Twoja pralka będzie miała lepszą i dłuższą żywotność.

Używaj mniej płynu zmiękczającego

Pamiętaj, że pralki o wysokiej wydajności zużywają mniej wody i potrzebują mniejszej ilości produktu. Mamy zwyczaj używać więcej zmiękczacza tkaniny tak, że ubrania wychodzą pachnący dobrze, ale nadmiar zmiękczacza tkaniny robi film na nasz ubraniach, który zapobiega one od trzeć przeciw sobie robić dobremu obmyciu, nadmiar zmiękczacza tkaniny wpływa także suszarka, opuszczać resztę zmiękczacz tkaniny wewnątrz ono, który wpływa wydajność suszarka w przyszłości.

Usuń ładunek natychmiast po zakończeniu programu prania

Nie zostawiajmy prania w pralce (spowoduje to powstanie nieprzyjemnych zapachów i wilgoci w ubraniach i w naszej pralce). Gdy nie korzystamy z pralki, musimy pozostawić jej drzwiczki uchylone. Pozwoli to na dopływ powietrza i zapobiegnie rozwojowi pleśni na gumie drzwi.

Regularnie czyść uszczelkę drzwi roztworem gorącej wody i octu

Najlepiej wlać roztwór za pomocą szmatki i pocierać nim o gumę, będziemy musieli również sprawdzić, czy na gumie znajdują się jakieś pozostałości, takie jak moneta, guziki.

Comiesięczne czyszczenie generalne

Aby wyczyścić bęben i wewnętrzne kanały, wlej trochę białego octu (lepiej octu czyszczącego, który nie pozostawi zapachów w pralce) zamiast detergentu do dozownika i dodaj filiżankę sody oczyszczonej bezpośrednio do bębna. Ustaw pralkę na najwyższą temperaturę, na najdłuższy cykl prania. Pomoże to usunąć nadmiar środka zmiękczającego, kamień i nieprzyjemne zapachy.

Czyść filtr pompy odpływowej

Czyść co kilka tygodni lub zawsze, gdy zauważysz problemy z odpływem wody, nadmierne wibracje, mokre pranie po ostatnim wirowaniu, dłuższe niż zwykle cykle lub nietypowe przerwy podczas cyklu prania. Włosy, nici, kawałki tkanin i inne małe przedmioty mogą zatkać filtr, co powoduje spowolnienie odpływu wody. Po wyjęciu filtra musimy zajrzeć do otworu, w którym znajdują się śmigła pompy i sprawdzić, czy nic nie blokuje obrotów pompy. Zazwyczaj znajduje się on z przodu, na dole po prawej stronie, ale zależy to od producenta.

Nie przeciążaj pralki

Musimy pamiętać, że dla prawidłowego prania musimy zostawić około czterech palców wysokości pomiędzy ubraniami a górną częścią bębna, co zapewni, że ubrania będą mogły się poruszać i ocierać o siebie dla lepszego prania. Zbyt duże obciążenie może w przyszłości doprowadzić do awarii bębna, silnika i amortyzatorów. Należy pamiętać, że kilogramy, które można prać, są obliczane na podstawie wagi mokrej odzieży.