Czy moc odkurzacza jest taka ważna?

Wybierając różne urządzenia AGD do domu, czy to mikser, blender, czy żelazko, najczęściej w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich moc. Jest to bowiem jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ decyduje o skuteczności pracy danego sprzętu. Jednak w przypadku odkurzaczy sytuacja wygląda inaczej, co nie oznacza, że moc odkurzacza nie jest ważna.

Od 1 września 2017 roku obowiązują w całej Unii Europejskiej przepisy, które zabraniają producentom produkowania odkurzaczy o mocy wyższej niż 900 watów. Ograniczenie mocy odkurzaczy zostało wprowadzone po to, aby zmniejszyć pobór energii, a tym samym lepiej zadbać o środowisko naturalne. Należy jednak zaznaczyć, że dotyczy jedynie odkurzaczy workowych, bezworkowych oraz wodnych. Tak więc ograniczenie mocy nie dotyczy robotów sprzątających ani odkurzaczy akumulatorowych. Po wprowadzeniu tych przepisów wiele osób obawiało się, że moc odkurzacza będzie niewystarczająca do tego, aby skutecznie odkurzyć powierzchnie w mieszkaniu. Okazuje się jednak, że w przypadku odkurzaczy to nie moc silnika ma decydujące znaczenie, a moc ssąca, która określana, z jaką skutecznością odkurzacz wciąga zanieczyszczenia.

Jeśli będziemy chcieli kupić odkurzacz tradycyjny do domu, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego moc ssącą, czyli skuteczność odkurzania na podłogach twardych oraz na dywanach. Takie informacje znajdziemy w karcie energetycznej, którą producenci są zobowiązani dostarczać do swoich odkurzaczy. Oprócz tego znajdziemy tam również informacje o głośności odkurzacza, klasie energetycznej, a także o klasie remisji kurzu, która określa, jak dużo zanieczyszczeń wydostaje się z odkurzacza podczas sprzątania.

Moc odkurzacza nie jest zatem najważniejsza. Podczas wyboru sprzętu powinniśmy również zwracać na dodatkowe akcesoria, ponieważ to od nich będzie zależało, jakie rodzaje powierzchni będziemy mogli posprzątać

1 thought on “Czy moc odkurzacza jest taka ważna?

  1. Ja odkurzając rzadko kiedy używam pełnej mocy odkurzacza, 3/4 mocy jest wystarczająca aby poradzić sobie z kurzem i zbrudzeniami. Potem i tak myje podłogi mopem, więc nie ma żadnych pozostałości.

Comments are closed.