Jak rozmawiać o budżecie domowym – praktyczne porady

budzet

Rozmowy o pieniądzach praktyczne zawsze są ciężkie.

Najcięższe są one dla tych osób, które praktycznie nigdy nie miały okazji ich przeprowadzać, a przynajmniej nie robiły tego regularnie, a jedynie wtedy, gdy już ewidentnie dochodziło do wystąpienia poważniejszych problemów finansowych, związanych z wpadnięciem w jakieś długi albo utratą pracy. A przecież o domowy budżet trzeba dbać na co dzień. Jest on efektem tego, jak bardzo postara się o niego każdy, kto tylko go tworzy. Z tego względu nie może to wyglądać tak, że jedna osoba będzie się nim zajmować i będzie się starać co i rusz dokładać do niego kolejne porcje pieniędzy, podczas gdy druga zajmie się jedynie samym wydawaniem czy wręcz roztrwanianiem gotówki na głupoty i niepotrzebne rzeczy. Aby nie doszło do takiego dysonansu, rozmowy o pieniądzach powinny stać się codziennością. O finansach należy mówić tak samo często i otwarcie jak o pogodzie, zakupach i pracy. Tego można się na szczęście nauczyć. Trzeba tylko zacząć, a potem pójdzie to już z górki.

Rozmowy o budżecie domowym najlepiej przeprowadzać na chłodno. Zazwyczaj, gdy tylko się je rozpoczyna, już czuje się buzujące w ciele emocje, zwłaszcza gdy ma się pretensje do partnera o wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy albo samemu czuje się wewnętrznie, że zarabia się za mało w stosunku do zarobków tej drugiej osoby. Emocje trzeba jednak odłożyć na bok. One nigdy nie są dobrym doradcą i jeszcze nigdy nie pomogły nikomu w ogarnięciu domowego budżetu.

Lepiej też niczego sobie nawzajem nie wypominać, a na spokojnie i powoli mówić o tym, co ta druga osoba mogłaby poprawić, jednocześnie starając się jej słuchać i biorąc też pod uwagę jej spojrzenie. Tutaj nie ma zwycięzców i przegranych. Budżet domowy jest wspólny, więc jego dobro powinno być priorytetem wszystkich tworzących go osób. Mądra i efektywna rozmowa nie polega na kłóceniu się o to, kto ma rację, a kto nie. Trzeba tak ją poprowadzić, aby dojść do wniosków, które rzeczywiście będą w stanie wpłynąć pozytywnie na rodzinny budżet.

Namawiamy Cię też do pogłębienia swojej wiedzy o tym, jak uzyskać sukces w biznesie.